A Nemzetközi Műemléki Világnap alkalmából, az Ybl Bicentenárium keretében szervezett, 2014. április 16-án 10 órától 18 óráig a Budapesti Corvinus Egyetem Díszteremében ICOMOS MNB rendezvény méltó módon ünnepelte meg a világnapi eseményt, és emlékezett meg Ybl Miklósról.
A rendezvény első felében nem csupán protokolláris köszöntések hangzottak el, hanem magvas gondolatokat tartalmazó, a műemlékek, a kulturális örökség értékeinek megőrzése és méltó használata terén a jövőt, a jövőben együttműködést szolgáló ismertetések és megfogalmazások is.
Rendkívüli érdeklődésre számot tartó eleme ennek a rendezvénynek az ICOMOS MNB által alapított, a műemlékvédelem terén megvalósuló történésekkel kapcsolatos díjak átadása. Az ICOMOS díj, amely az eredményes és minta értékű munkákat ismeri el, éppúgy a védelem érdekében kifejtendő munka hatékonyságát, vonzerejét fokozza, mint a Citrom díj, amely éppen a negatív jelenségek felmutatásával irányít a jó megoldások, a megfelelő hozzáállás irányában. Nem lehet eléggé hangsúlyozni az idén második alkalommal átadott, a Példaadó műemlékgondozásért” elnevezésű díj jelentőségét, hiszen mind a műemléki értékek megőrzése, mind pedig a gazdasági, nemzetgazdasági megfontolások szempontjából a leghatékonyabb megoldás a folyamatos és megfelelő értékgondozás, amellyel elkerülhető a műemlékek veszélyeztetése a ciklikusan leromlás által éppúgy, mint azok nagy költséggel megvalósítandó ismétlődő helyreállítása. 
A rendezvényhez kapcsolódó tudományos ülés kiemelkedően sikeres voltát számos azóta kapott visszajelzés is igazolta. Brenner János építész-urbanista briliáns levezető elnökletével hat nagyszerű előadást hallgathattak meg a résztvevők, gazdag képet kapva ezek által az Ybl Miklós tervezte épületek életéről, használóik véleményén és értékelésén keresztül. A történeti áttekintésében is színvonalas körkép igazi nagy üzenete túlmutat e konferencia keretein, hiszen számos olyan tanulsággal, megállapítással és javaslattal szolgált, amelyek a kiemelkedő műemlékek, de bármely más műemlék napi használatában, folyamatos gondozásában és fenntarthatóságának biztosításában komoly segítséget jelenthet. Külön hozzáadott értéket jelent, hogy nagyon eltérő előéletű és mai rendeltetésű Ybl épületekről szóltak ezek az előadások, a Szent István Bazilikától kezdve budapesti belvárosi (ma múzeumként, illetve egyetemi épületként szolgáló) palotákon keresztül az Operaházig.

A rendezvényt követően, annak méltó megkoronázásaként került sor az Örökség a Jövőnek-Jövő az örökségnek vándorkiállítás megnyitója a FUGÁ-ban.

A programot itt tölthetik le.

A Világnapról bővebben az ICOMOS Híradó 2014. évi 2. számában olvashatnak.

Román András Dokumentációs Központ