A 2018. évi Világnapról:

Az ICOMOS Magyar Nemzeti Bizottsága, a Miniszterelnökég Társadalmi és Örökségvédelmi Ügyekért, valamint Kiemelt Kulturális Beruházásokért Felelős Államtitkársága, valamint Szentendre Város Polgármesteri Hivatala szervezésében 2018. április 18-án a szentendrei Hamvas Béla Pest Megyei Könyvtárban került sor az idei Műemléki Világnap ünnepi rendezvényére „Közös örökség – közös felelősség” címmel. A rendezvénynek külön hangsúlyt adott, hogy az Európai Parlament a 2018-as esztendőt az Európai Kulturális Örökség Évévé nyilvánította.

A délelőtti program levezető elnöke Janotti Judit volt. Az egybegyűlteket Gyürk Dorottya, Szentendre város kulturális alpolgármestere köszöntötte, majd Latorcai Csaba, társadalmi és örökségvédelmi ügyekért, valamint kiemelt kulturális beruházásokért felelős helyettes államtitkár tartotta meg ünnepi köszöntő beszédét, melyben megemlítette az év legfontosabb kulturális örökségvédelemmel kapcsolatos eseményeit. Szó volt a Duna-Limes világörökségi nevezésének benyújtásáról, az Európai Kulturális Örökség Évéről, és a Kormányzat műemlékvédelmi programjairól; így a műemlék-tulajdonosokat érintő társasági adókedvezményről, a népi építészeti örökség megmentését célzó támogatásokról, az egyházi műemlékek támogatásáról, a határon túli épített örökség megóvását célzó Rómer Flóris tervről, a Kastély- és várprogramról, a Modern városok program műemléki vonatkozásokról, valamint a Makovecz-épületek műemléki védelméről. Helyettes államtitkár úr elmondta, hogy a kormányzat célja minden esetben az, hogy a felújítás során használható műemlék épületek alakuljanak ki.

A Pest megyei Kormányhivatal nevében Tarnai Richárd, kormánymegbízott szólalt fel. Elmondta, hogy a kormányhivatalok örökségvédelmi osztályainak a feladata az értékmegőrzés, a hatékonyság és az ügyfélközpontúság. A műemléki szakügyintézőknek ezen célok mentén kell „hivatalnokként” és „művészként” eredményes munkát végezniük.

Virág Zsolt, a Nemzeti Kastély- és Várprogram miniszteri biztosa a program aktuális állapotáról számolt be. Hangsúlyozta, hogy a program keretében a hiteles történeti adatok alapján megújuló műemlékek a turisztikai hasznosításon túl az információ átadásának, az oktatásnak is fontos helyszíneivé kell válniuk és önfenntartó intézményekként kell működniük. A fiatal generáció megszólítása érdekében szükséges az informatikai fejlesztés, a kiállítóhelyek interaktív kialakítása.

A Budavári Ingatlanfejlesztő és Üzemeltető Nkft. ügyvezető igazgatója, Gyutai Csaba a budai vár fejlesztését, a munkálatok aktuális állását mutatta be.

Varga Mariann, a Magyar Építészeti Múzeum és Műemlékvédelmi Dokumentációs Központmegbízott igazgatója a világnapi rendezvény mottójaként megjelölt közös örökség – közös felelősség gondolatát boncolgatta. Hangsúlyozta, hogy mindenki, aki az örökségvédő munkában részt vesz felelős annak megőrzéséért, a következő generációnak való továbbörökítésért.

Visy Zsolt, az ICOMOS Magyar Nemzeti Bizottság Egyesület alelnöke ugyanerre a felelősségre hívta fel a figyelmet. Kitért a magyar történelem emlékeinek különleges helyzetére, miszerint történeti emlékeink nem csak hazánkban, hanem a környező országokban is megtalálhatók. A közös örökségért való együttműködés szép példája a Dunai Limes német-osztrák-szlovák-magyar közös világörökségi pályázat. Megemlítette, hogy a műemlékek kulturális jelentőségükön túlmutatóan gazdasági erőforrások is egyúttal, és megőrzésükkel a társadalom életminősége is emelkedik.

 

A világnapi ünnepség keretében került sor az idei ICOMOS-díjak átadására. A díjakat Klaniczay Péter az ICOMOS MNB Egyesület alelnöke adta át. Az ICOMOS-díjasokat Arnóth Ádám méltatta, a Citromdíjakat és a Példaadó műemlékgondozásért díjakat Nagy Gergely a díjbizottság elnöke indokolta. Díjazásban részesültek:

ICOMOS-Díj:

            -Nagydobsza, talpas ház felújítása

            -Püspökszentlászló, kastély és kápolna felújítása

            -Torna, Nagyboldogasszony templom középkori falképek restaurálása

Citromdíj:

-Budapest, Benyovszky utca 42. Műemléki jelentőségű területen álló lakóépület elbontása engedély nélkül

-Budapest, Wekerle-telep. Műemléki jelentőségű területen Óvodák ablakainak cseréje engedély nélkül

-Vác, Irgalmasrendi kápolna, történeti enteriőr engedély nélküli kiüresítése

Példaadó műemlékgondozásért díj:

            -Bazalt Kft.

-György András

            -Lörinczi Zsuzsanna

 

A díjak átadása után került sor Román András: Amitől még szebb lehetne a város… Budapesti műemlékekről – nem (csak) műemlékeseknek című könyvének ismertetésére. A kiadványt, melyet minden résztvevő hazavihetett, Szekeres-Varsa Vera mutatta be.

 

A könyvbemutató után kezdődött Örökségünk a Kárpát-medencében címmel a szakmai program. Az első előadást Vágási-Kovács Anna, a Kulturális Örökség Európai Éve rendezvénysorozat magyarországi koordinátora tartotta A Kulturális Örökség Európai Éve címmel. Előadásában ismertette a rendezvény legfőbb céljait. Ezek az európai identitás erősítése, figyelem felhívása a kultúra gazdaságélénkítő hatására, a közös európai történelem és értékek megismertetése.

Nagy Gergely arról számolt be, hogy milyen szerepet játszik az ICOMOS az EU támogatások műemléki szempontokat is tekintetbe vevő rendszerének kialakítása című projektben.

A délelőtti előadásblokkot Aba Lehel, Szentendre főépítészének Szentendre város sokszínű öröksége című előadása zárta, melyben a város Településképi Arculati Kézikönyve került részletes ismertetésre.

 

Ebéd után Veöreös András elnökletével folytatódott a szakmai előadások sora.

A programot Sebestyén József: Ahogy elkezdődött és ma: műemlékek és műemlékvédelem a Kárpát-medencében című előadása nyitotta, melyből a közönség bepillantást nyerhetett a határon túli magyar vonatkozású műemlékek állami támogatás segítségével történő megújításába. A 2007-re megszüntetett program helyett 2010-től hasonló céllal indult a „Rómer Flóris” kormányzati program, melyet Diószegi László, a Teleki László Alapítvány elnöke mutatott be. Tina Markušova: A gömöri középkori falképek bemutatásának közös szlovák-magyar programja – „utóértékelés” című előadása az 1992-2000 között lezajlott programot, valamint a kutatások és restaurálások eredményeit bemutató kiállítást ismertette.

Technikai okok miatt a következő előadások felcserélődtek az előzetes programhoz képest. A jelen levők először Popovics Béla: Kárpátalja öröksége – múlt, jelen, jövő című előadásából ismerkedhettek Kárpátalja múltjával és értékeivel, majd Szabó Bálint: Erdélyi műemlékek – erdélyi megoldások című bemutatóját hallgathatták meg. A szakmai előadások sorát Nagy Gábor a Pest Megyei Kormányhivatal Építésügyi és Örökségvédelmi Osztály osztályvezetőjének Pest megye épített örökségéért – különös tekintettel az időre című előadása zárta. Az előadás vezérgondolata rendkívül rendkívül aktuális. Eszerint a Pest megyében működő hatóság működésének két alapelve:

egyrészt a hatósági munka során szabad a józan ész használata,

másrészt felesleges munkát végezni tilos.

Ezen szabályok betartása esetén rengeteg idő szabadul fel, ami lehetővé teszi, hogy a műemléki szakügyintézők ismét műemlék-felügyelőkké váljanak.

Az ICOMOS Magyar Nemzeti Bizottság Egyesület ezúton is köszönetet mond a világnapi ünnepi rendezvény megrendezését lehetővé tevő szervezeteknek: a Miniszterelnökségnek a társszervezésért, a Nemzeti Kulturális Alapnak a támogatásért, Szentendre Város Önkormányzatának a helyszín biztosításáért, Pest Megyei Kormányhivatalnak.

 

AZ ICOMOS HÍRADÓ 2/2018. SZÁMÁBAN JELENT MEG ÖSSZEFOGLALÓ

 

MŰEMLÉKI VILÁGNAP ALKALMÁBÓL

 

az ICOMOS Magyar Nemzeti Bizottsága,

a Miniszterelnökég társadalmi és örökségvédelmi ügyekért, valamint kiemelt kulturális beruházásokért felelős államtitkársága, valamint 

Szentendre Város Polgármesteri Hivatala

tisztelettel meghívja Önt

 

„Közös örökség – közös felelősség”

 

címmel

 a Kulturális Örökség Európai Éve 2018 jegyében megrendezett ünnepi rendezvényére

 

2018. április 18-án 10.00 órára

a Hamvas Béla Pest Megyei Könyvtárba

(2000 Szentendre, Pátriárka u. 7.)

A program itt tölthető le.

Román András Dokumentációs Központ